O tropieniu

Co to jest tropienie użytkowe?

Tropienie użytkowe to rodzaj pracy węchowej z psem polegający na podążaniu po śladzie pozostawionym przez człowieka – często wiele godzin wcześniej.

Zadaniem psa jest iść po śladzie konkretnej osoby, jak najskuteczniej wyszukując jej zapach w otoczeniu tak, by ją odnaleźć. Pozwalamy psom na pracę w naturalny dla nich sposób, unosząc głowę lub odchodząc od linii przejścia człowieka, o ile prowadzi to do skutecznego i niezawodnego odnalezienia poszukiwanej osoby.

Ważną rolę w pracy tropieniowej odgrywa przewodnik psa, którego rola daleko wykracza poza trzymanie linki. Przewodników uczymy umiejętności uważnego obserwowania swojego psa, rozumienia jego zachowań na śladzie, szybkiego podejmowania decyzji, odpowiedniego wspomagania psa w pracy.

Czy każdy pies może tropić?

Tak i nie. Niemal każdy pies może nauczyć się wyszukiwania ludzkiego zapachu w otoczeniu i wykonywać proste zadania tropieniowe. Nie każdy pies będzie jednak zmotywowany do pracy tego rodzaju. (Średnio)zaawansowane zadania tropieniowe są bardzo trudne dla psów i wymagają dużej wytrwałości, odporności na stres, umiejętności pracy w rozproszeniach, pokonywania trudności. Dlatego bardzo niewiele psów będzie w stanie tropić na zaawansowanym poziomie.

Tropienie można również traktować jako formę rehabilitacji dla psów z problemami behawioralnymi. Zadania węchowe pomagają im budować pewność siebie i motywację do stawiania czoła trudnym sytuacjom.

Na zajęcia trafiają też do mnie emeryci psich sportów. Psy kończące karierę w agility czy flyball doskonale odnajdują się w tej nowej formie aktywności i często robią błyskawiczne postępy.

%d blogerów lubi to: